Dramatens vänner

Stipendiat 2011 - Tanja Lorentzon

2011 års stipendium om 25.000 kronor tilldelades den 11 april

Tanja Lorentzon

med följande motivering:

Till Tanja Lorentzon för att hon med små uttrycksmedel och intensiv scennärvaro berättar en angelägen historia, som hon skapat i en självbiografisk, utlämnande och mångbottnad text.

Hon gestaltar i monologen Mormors svarta ögon med värme, pregnans, humor och stor språkkänsla tre kvinnoöden. Hon ger oss en bild av mormodern, änka i finska vinterkriget, som ensam blev kvar på gården i Österbotten när Tanjas mamma likt så många andra finnar flyttade till Sverige. Tanja skildrar också mammans vilsenhet i det nya landet, sin egen svenskfödda generations situation och saknaden efter familjens ursprungliga hemspråk.

Med förhoppning om att Tanja Lorentzon med sin pjäs också inspirerar andra i mångfaldens Sverige att på motsvarande sätt ösa ur sina släkthistoriers källor, tilldelar Dramatens Vänner henne 2011 års stipendium.

I stipendiekommittén: Birgitta Forsgren Meyerson, Lennart Öquist och Peter Edholm (sammankallande).

Tipsa en kompis (öppnas i nytt fönster)
Dramatens Vänner
Kungliga Dramatiska Teatern
Box 5037, 102 41 Stockholm