Läs "Herdis minnen kapitel 3" av Herdis Molinder

Ensam

Ett trettiotal vänner hade bokat biljett till föreställningen Ensam på Lilla scenen söndagen den 24 september 2017 för att efter föreställningen delta i ett teatersamtal kring pjäsen.

Gunilla Lockne inledde teatersamtalet genom att presentera pjäsens författare Alfhild Agrell. Under det tidiga 1880-talet var hon den mest spelade författaren på Dramaten och nådde stora framgångar med pjäserna Småstadslif, Dömd och Ensam. Hon var i konkurrens med Anne Charlotte Leffler och August Strindberg den tidens stora dramatiker. Efter sin död 1923 blev hon i det närmaste bortglömd, men återupptäcktes på 1970-talet.

Därefter vidtog samtalet som kretsade runt uppsättningen av Ensam. Allt diskuterades – skådespelarinsatserna, scenografin, kostymerna, musiken, koreografin etc. Att pjäsen och uppsättningen av den engagerade framgick med stor tydlighet.