Scenografens långa startsträcka

Scenografen tillhör teaterns och operans doldisar. Deras verk syns men själva verkar de utan att synas. Utan scenografi och kostymer blir det ingen teater- eller operakonst. Scenografin har stor betydelse för en lyckad uppsättning vare sig det handlar om att spela gamla klassiker eller nutida dramatik. Hur det är att arbeta som scenograf berättade scenografen och kostymdesignern Magdalena Åberg, som blev årets första hemliga gäst. Efter 20 år i yrket har hon hunnit med ett 50-tal uppsättningar på olika teaterscener och operahus både i Sverige och utomlands. Just nu är hon aktuell med Salome på Malmö Opera.

När Magdalena beskriver sitt arbete inser man den långa startsträcka hon har framför sig inför varje ny uppgift. Hennes arbete är både visionärt och praktiskt. Från det att hon får förfrågan från en regissör fram till premiär kan det gå två år. När hon vet kärnan i berättelsen bygger hon en modell i liten skala och visar regissören sitt förslag. Ibland blir det bakläxa. Då får hon stryka det som är onödigt och göra om. När skisser och modeller är inlämnade har Magdalena haft sin premiär och även om hon deltar på provningar och repetitioner kan hon samtidigt jobba parallellt med andra uppsättningar.

Under flera år samarbetade hon med Susanne Osten bland annat med Baby drama på Unga Klara. Hon har även jobbat med regissörer som Eirik Stubø, Benny Fredriksson, Örjan Andersson och Mats Ek.

Magdalena Åberg har alltid haft ett starkt intresse för konst, färg och form. Fast vägen till yrket gick inte spikrakt. Efter studenten ville hon se världen. Hennes engagemang i FN ledde till Indien med målet att bli biståndsarbetare. När hon återvände till Sverige tog yrkesvalet en helt annan riktning. Det blev Tillskärakademin och utbildning i historisk sömnad. När hon fick möjlighet att vara assistent till scenografen Ulla Kassius visste hon att det var teater hon ville jobba med. Efter en treårig utbildning i scen och kostym på DI, Dramatiska Institutet (idag Stockholms Dramatiska högskola) gjorde hon sitt examensarbete på Dramaten och fick därefter praktik på teatern. Hennes första uppdrag som scenograf på Dramaten blev ”Det blåser på månen” därefter har hon gjort flera uppmärksammade scenografier bland annat till Arv, både den tidigare uppsättningen på Målarsalen och den nya som till helt nyligen spelades på Lilla scenen.

Bildtext: Scenografen och kostymdesignern Magdalena Åberg blev årets första hemliga gäst.
Foto: Monica Tak LIndman