Tredje gången gillt! Först satte pandemin P för vår planerade resa! Sen fanns det inga sovplatser (september 2022). Men så äntligen på eftermiddagen den 12 oktober klev vi ombord på Snälltåget med Berlin som resmål. Det blev en lyckad resa, med många kulturella aktiviteter innan vi åter satte oss på tåget hem på söndagkvällen.
Alla verkade nöjda, dock tog det tyvärr mycket tid att ta sig runt i storstaden Berlin, vilket gjorde att vi inte alltid hade tid att fördjupa oss i de olika aktiviteterna. I stället försåg oss hotellet med en bar, där vi i lugn och ro kunde avsluta dagen.
Alla verkade likaledes överens om att sovkupéerna var usla mätt med dagens krav på komfort! Trots detta var stämningen god ombord på tåget och många av våra deltagare menade ändå att man – om möjligt – även i framtiden kunde tänka sig att pröva andra färdmedel än flyget. Allt för att spara vår miljö!