Ja så kan man beskriva skådespelaren Hulda Lind Jóhannisdóttir, som var april månads hemliga gäst. Denna livsbejakande och frispråkiga kvinna är född på Island, uppvuxen på Västfjorden i en Fiskeby med 1000 invånare omgiven av alla sina släktingar däribland 36 kusiner och fyra syskon i ett hem präglat av konst och politik. Sedan tonåren har hon alltid sommarjobbat och 1986 samma år som hon fyllde 20 år ville hon sommarjobba utomlands. Sverige strök hon tidigt från listan, det verkade för ”bonnigt”, men den sommaren blev det Stockholm och jobb med dementa på Stora Sköndal. På fritiden besökte hon Skansen och Gamla stan, två platser som hon kan allt om och som hon fortfarande älskar att besöka.
Hon har alltid gillat att dansa och sjunga och uttrycka sig med kroppen så för henne var det ganska självklart att välja teaterbanan. När hon återvände till Stockholm 1988 blev det först Kulturama, där hon gick i skolan på dagarna och jobbade natt på ”psyket”. Tufft men lärorikt. Sedan blev det Larssons Teaterakademi i Göteborg, något som passade henne bra eftersom utbildningen bygger på fysisk teater enligt Grotowski-metoden. Därefter har Hulda Lind Jóhannsdóttir arbetat med flera fria grupper bland andra Teater Pero och Pernilla Glaser. Hon har arbetat på Unga Riks och medverkande bland annat i ”Malla handlar”, som hon även gjorde en världsturné med. Sedan 2005 tillhör hon Dramatens fasta ensemble. Under flera år kände hon sig som en främmande fågel, hon tyckte inte att hon var typen som skulle jobba på Dramaten, där kvinnorna i regel är vackra och smala. Efter att ha fått spela husa i flera uppsättningar gick hon en dag till dåvarande teaterchefen Staffan Valdemar Holm och sa ”nu är jag trött på att spela husa”! Något vi i publiken ska vara glada över för mångfald behövs i livet såväl som i konsten. Hennes livskunskap och vikten av att kunna uttrycka sig med kroppen är något hon bär med sig i gestaltningen av olika karaktärer på scenen. Just nu är Hulda Lind Jóhannisdóttir aktuell i pjäserna ”Fem scener Noren” och ”Hinkeman”.

Bildtext: April månads hemliga gäst, Hulda Lind Jóhannisdótter, berättade om sitt liv och vägen till skådespelaryrket på ett livsbejakande, energiskt och frispråkigt sätt.
Foto: Monica Tak Lindman